Матеріали підготовлено за сайтами НУШ та ЮНІСЕФ
За даними опитування ЮНІСЕФ, кожна третя дитина віком 6–17 років бувала жертвою кібербулінгу (умисне цькування у віртуальному просторі). Кожна п’ята дитина повідомила, що через кібербулінг пропускала заняття в школі, а кожна дев’ята постраждала від секстингу (пересилання особистих фотографій і повідомлень інтимного змісту).
Кібербулінг може проявлятися в таких формах:
- нападки, постійні виснажливі атаки (наприклад, сотні повідомлень, постійні образливі коментарі на сторінці);
- самозванство (ситуації, коли людина видає себе за іншу, використовуючи пароль до її акаунту в соцмережах, блозі, пошті, месенджерах тощо, а потім здійснює негативну комунікацію);
- насильство заради розваги (хепі-слепінг): наприклад, коли хтось знімає на камеру насильство, що відбувається насправді, для подальшого розповсюдження в інтернеті;
- публічне розголошення особистої інформації (поширення особистої інформації, наприклад, інтимних фотографій, фінансового стану, паспортних даних тощо з метою образити або шантажувати);
- наклеп (розповсюдження принизливої/образливої неправдивої інформації про людину. Це можуть бути текстові повідомлення, фото, меми тощо).
Більше про кібербулінг можна прочитати тут:
- 10 запитань про кібербулінг
- Як захиститися від кібербулінгу
- Інформація для дітей про кібербулінг за цим посиланням
- Відеокурс за участі Анни Трінчер та Насті Каменських про кібербулінг для підлітків
Якщо ваша дитина поділилася фотографіями чи відео еротичного характеру і їх публічно розповсюдили:
- Спробуйте зберігати спокій і запевнити, що дитина має вашу підтримку й ви допоможете в цій ситуації.
- Дізнайтеся, з ким спочатку дитина ділилася матеріалом, чому були зроблені ці фото та чому надіслані; хто, коли та чому почав їх поширювати. Ці запитання варто ставити без тиску, не звинувачуючи дитину. Поясніть, що це допоможе швидше розібратися та видалити фото з мережі.
- Зверніться до служби підтримки соцмережі чи сайту із запитом видалити зображення.
- Якщо зображення передано іншим дітям у школі, зверніться до навчального закладу дитини, щоби зупинити подальший доступ до зображення. Якщо ви знаєте, хто з дітей це зробив – зверніться до батьків дитини та спокійно поговоріть про ситуацію, пояснивши, що це насильство.
- Повідомте про це кіберполіції (можна звернутися на гарячу лінію за телефоном: 0 800 505 170).
Докладніше про секстинг можна дізнатися тут.
Онлайн-грумінг – це побудова дорослим / групою дорослих довірливих стосунків із майбутньою жертвою з метою отримання її інтимних фото / відео. Зазвичай злочинці реєструються в соцмережах під виглядом молодих людей, адаптуючи свою сторінку під уподобання обраної жертви, чи налагоджують контакт в онлайн-іграх.
Онлайн-грумінг може тривати від одного вечора до декількох тижнів, перш ніж буде отримано перше фото, а далі починаються вимагання грошей, більш інтимних фотографій чи примушування до особистих зустрічей
Дізнатися про те, як захистити дитину від онлайн-грумінгу можна тут.
Оскільки діти стають дедалі більш освіченими у використанні гаджетів та інтернет-мережі, важливо, щоби батьки виявляли пильність до безпеки, коли діти перебувають в соціальних мережах. Про те, що варто знати батькам, аби захистити дитину, читайте тут.
Як зробити цифровий світ дружнім до дітей — за цим посиланням.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Дякую! Ваша думка важлива.